Heki lõikamine

Iga asi vajab hooldust selleks, et see püsiks ilus ja hooldatatud. Heki lõikamine on justkui hoolduse ABC.

Hekk annab kodule väärtust, mis kiirgab enda olemust nii hoovi sisse kui sellest väljapoole. Heki omamise põhjuseid võib olla mitmeid kuid kindlasti üks peamisi on selle hea väljanägemine.

Heki lõikuse hind on alates 5 eur/jm.

Täpsema hinna saamiseks võta meiega ühendust ning küsi pakkumist.

 Lehtpuu- ja okaspuuhekkide soovitusliku pügamisese vahel kerge ajaline erinevus. Esimest võib pügada kevadel, kuid hea aeg on ka vahemikus juulist septembrini. Jõulisemaks pügamiseks sobib hästi varakevad, isegi periood, kui lumi on veel maas. 


Millal peaks hekki lõikama?

Selleks, et hekil säiliks ilus ja soliidne vorm tuleb teda hooldada. Heki lõikamine ja pügamine toimub tavaliselt kas hilissügisel või varakevadel. Oksad mis ulatuvad võrast liialt kaugele tuleb ära lõigata ning ühtlasi tuleb igal aastal ära lõigata kõik oksad, mis on kuivanud või haiged. Vastasel juhul jääb hekk seest tühjaks. 

Kui soovid okaspuu hekki muuta tihedamaks, siis peaks suunama rõhku külgmiste okste regulaarsele lõikusele. Kindlasti ei tohi okaspuu hekki lõigata peale augustikuud kuna see mõjutab heki külmakindlust.

Heki lõikamine kevadel

Kui on soovi hekki jõulisemalt ja rohkem pügada, siis on kasulik valida selleks varakevad ehk pärast lumikatte lõplikku ära sulamist. Küll aga ei tohi kevadel lõigata sorte nagu harilik ja valge pöök, sest nendest võib välja joosta liiga palju mahla. Selliseid taimi on soovitatav lõigata alles juulis. 

Heki lõikamine sügisel

Sügisele tuleks jätta enamus okaspuu hekkide lõikamine. Selleks ajaks on kasv seisma jäänud, kuid lõikamisel tuleb olla tähelepanelik ja ettevaatlik. Lõigata tuleb ainult noori võrseid, kui neid liiga jõuliselt lõigata võivad tekkida pruunid alad, mis ei muutu enam roheliseks. Erandiks on ainult jugapuu.


Heki kuju

Kokkuvõttes jagunevad heki kujud kaheks ehk vabakujuline ja kujundatud hekk. Kujundamine ei ole tegelikult keeruline tegevus, kuid soovitatav on teha seda hekilõikuriga. Lõikamisel tuleb liikuda altpoolt üles ning põhi peab jääma veidi paksem, kui ülemine osa. Pärast külgede pügamist tuleb lõigata ära ladvad ning selleks on soovitatav kasutada laserloodi või mingit kindlat köit, mis määrab ära täpse kõrguse. Siiski tekib inimestel palju küsimusi,kuidas pügada hekki täpselt ja korrektselt. 

Vabakujuline hekk

Vabakujuline hekk tähendab seda, et aiaomanik laseb hekil naturaalselt ja loomulikult kasvada. Selline hekk sobib pigem aeda, kus on palju ruumi, sest lõpuks võib hekk väga laiaks ulatuda.

Vabakujulise heki üks suurimaid eeliseid on vaba hooldus. Siiski tuleks vahel hekilõikus ette võtta, sest liiga kaugele ulatuvad oksad tuleb lõigata ning sama tuleb teha ka okstega, mis on haiged või kuivanud. Sellisel viisil teeme ruumi uutele ja noorematele okstele.

Heki lõikamise ja hooldamise aeg sõltub taimede õitsemisest. Hekid, mis õitsevad varakevadest jaanideni lõigatakse koheselt peale õitsemist. Hekid, mille õitseaeg on suve teises pooles, tuleks kärpida alles sügisel või järgmise aasta vara kevades. 

Populaarsemad vabakujulise heki sordid on näiteks: roosid, sirel, tuhkpuu ja must aroonia. Selleks, et saada parimat ja kaunimat hekki, on soovitatav omavahel testida ja kombineerida erisorte.


Kujundatud hekk

Hooldatavaid hekke tuleb regulaarselt lõigata. Lõikamine on ainus viis kuidas jõuda heki soovitud tiheduseni just nii, et hekk jätaks endast nägusa mulje. Kui hekk on täiskasvanud, siis eemaldatakse enamasti terve juurdekasv ning alles jäetakse reeglina 1-3 cm pikkused otsad.

Igihaljaste hekkidel tuleb jälgida võra alumist osa ning seda eriti just kuuseheki pügamise puhul, et heki all olev osa ei läheks liiga laiaks. Seda mitte järgides muutub heki tulevane hooldamine raskemaks. Lisaks hoia sammu ka taime kasvukiirusega, sest tihti tuleb ühes hooajas hekki lõigata 3-4 korda. See tähendab omakorda seda, et heki kujundamisega tuleb tegeleda juba esimesest aastast. 

Kui soovid oma hoovi pügatud hekki, siis tasub valida taimed, mis on lihtsasti harunevad ja kergelt vormitavad. Kujundamiseks on üks kõige kindlam heki sort näiteks brabant elupuu. Igihaljas ja kujundatud hekk on küll korrektne ja ilus, kuid vajab kõvasti rohkem hooldust, kui vabakujuline lehtpuuhekk. Lisaks võtab kujundatud hekk kõvasti vähem ruumi. 


Erinevad heki kõrgused ja võimalused

Heki kuju ja kõrgus sõltub eelkõige sellest, mis eesmärki istutatud hekk täitma hakkab. Kas on tegemist lihtsalt madala ja dekoratiiv hekiga, või soovitakse pikka ja tihedat seina, mis looks privaatsust ning varjaks naabrite eest. Suures pildis jagunevad hekid viite erinevasse tasemesse. 

  • Madalhekk – 0,5 -1m kõrge ning istutustihedus on 25-30cm
  • Keskmise kõrgusega hekk – 1 -1,5m kõrge ning istutustihedus on 30-40cm
  • Kõrge hekk – 1,5 -2m kõrge ning istutustihedus on 50-80cm
  • Kääbushekk – kõrgus jääb alla 50 cm ning istutustihedus 15 -20 cm
  • Elavmüür – kõrgem kui 2m

Heki lõikamine kasvuaastal

Hekkide lõikamise ja kärpimisega tuleb alustada juba istutusaastal. Kvaliteetselt hooldatud ja pügatud hekke lõigatakse tavaliselt 10 sentimeetriste intervallidega ehk iga kord 10 cm kõrgemalt kuni jõutakse soovitud kõrguseni. 

Heki lõikamine esimesel kasvuaastal

Kui tegemist on laialehise hekiga, siis tuleb kohe pärast istutamist lõigata hekk umbes poole kõrguseni. Selline protseduur aitab kaasa külgmiste okste kasvamisele ning seda just altpoolt muutes hekki kõvasti tihedamaks kui ennem. Külgmisi oksi tuleb samuti lõigata otsast,  sest see kiirendab külgedelt võra kasvu. Heki alguse kõrguse pärast ei tasu muretseda, sest see taastub esimesel kasvuperioodil. Kui hekk istutada kevadel võib külgi lõigata uuesti juba augustikuus. 

Kui on tegemist okaspuudega, siis nende latvu ei tohi koheselt pärast istutamist lõigata. Okaspuudel tuleb lasta kasvada nii pikaks kui soovitud ning mitte latva näppida. Küll tuleb külgmisi oksi tihedalt kärpida kuna see tagab puule tihedama ja kvaliteetsema võra. Esimesel aastal tuleks hekki pügada alates maikuust kuni augustikuuni ning vähemalt kaks korda. Hekitihedus sõltub täielikult küljeokste lõikamisest, ehk mida rohkem lõigata seda tihedam hekk kasvab. Okaspuid ei tohi kindlasti lõigata pärast augustikuud, sest see mõjutab taime külma ja talvekindlust.

Heki lõikamine teisel aastal

Teisel aastal tuleb laialehelistel hekkidel uuesti ladvad ära lõigata ning sama tuleb teha ka külgmiste okstega. Sellega tagad, et taim hakkab tasapisi õiget figuuri saavutama.  

Reeglina on nii, et ideaalne hekk on oma laiuselt vähemalt 10 -20cm lai, ühe meetri kohta.  Juhul kui okaspuu ei ole teisel aastal oma ideaalse kõrguseni jõudnud, tuleb latvade lõikamine vahele jätta. Siiski on tähtis lõigata külgi, et hekk muutuks tihedamaks ning seda peab tegema nii maikuu ja augustikuu vahel vähemalt kaks korda.

Heki lõikamine edaspidi

Kui tegemist on laialehelise hekiga, siis tuleb lõigata ülespoole suunduvaid oksi igal aastal tugevalt tagasi, seda seni kuni on saavutatud heki soovitud kõrgus. Juhul kui sa soovid, et su hekk muutuks laiaks, siis ole ettevaatlik külgmiste okste lõikamisel. Samas, kui tunned, et soovid hekki hoida hoopis kitsana, siis lõika külgmisi oksi julgelt. 

Kolmandal ja neljandal aastal on suure tõenaosusega hekk saavutanud oma soovitud kõrguse, siis tuleb seda nii ka hoida. See on põhjus miks hekki tuleks lõigata vähemalt kaks korda aastas. Esimene kord peaks olema juunikuus ning teine juba augustikuus.

Kui tegu on okaspuu hekiga ning ta on jõudnud oma soovitud kõrguseni, lõigata tal latv maha ning edaspidi toimub külgede ja latvade lõikamine käsikäes. Samamoodi tuleb ka okaspuu hekke lõigata aastas vähemalt kaks korda. 


Kuidas toimub heki lõikus?

Esimese asjana tuleb teha endale selgeks milliste taimedega üldse tegemist on. Mis on sordi iseärasused ning millist hooldust antud taimed soovivad. Tuleks teada seda, palju hekki lõikama peab, kui palju neil ruumi vaja on. Sellised teadmised lihtsustavad heki lõikust tunduvalt ning üleüldiselt muutub taimede hooldamine kõvasti efektiivsemaks.

Kuidas lõigata lehtpuu hekki?

Lehtpuu hekid kasvavad kiiresti ning kui taim on alles noor tohib teda pügada ainult kord aastas. Selleks on kaks valikut, kas teha seda suve lõpus või hoopis varakevadel. 

Esimesena tuleb fookusesse võtta kuivad ja viga saanud oksad. Juhul kui tegu on juba veidi vanema hekiga ning hekk on juba saavutanud oma soovitud kõrguse, siis toimub heki lõikus vähemalt kaks korda ühel hooajal. Sellise lehtpuu heki pügamine tuleb ette võtta nii varakevadel kui ka augustikuus.  

Viirpuu – Viirpuu on tuntud oma ilusate ja kaunite õite tõttu. Taim kasvab ise enamasti 5 -15m kõrguseks. Esimestel aastatel kasvavad nad aeglaselt, kuid siiski tuleb taime pügada ja harvendada, et istikust kasvaks ilus ja kvaliteetne taim.

Sirel – Sirel üks parimaid hekke mida valida oma hoovi vabalt kasvama, sest heki lõikust tuleb ette vähe. Sireli pügamisel tuleb kõiki oksi lõigata võrdselt ehk ühepalju tagasi. 

Põõsashekk – Põõsaste puhul tuleb esimesena eemaldada juba äraõitsenud õied. Selline tegevus tagab selle, et taim õitseb ilusti ka järgnevatel aastatel. Lisaks tuleb eemaldada ka vanad oksad, et teha ruumi uutele. 

Kuidas lõigata igihaljast hekki?

Okaspuude lõikamisel peab teadma seda, et taimedel tuleb lasta kasvada soovitud kõrguseni ning enne seda latvasid lõigata ei tohiks. Küll aga tuleb kärpida külgi, sest see tagab taimele tiheda kasvu. Lisaks tasub arvestada, et igihaljad taimed kasvavad kauem ja aeglasemalt. Heki lõikamise poolelt tuleb neid ka tunduvalt vähem hooldada.

Kuusk – Kuuseheki hooldamine võib muutuda raskeks, sest kuused kipuvad kasvama rohkem laiusesse. See tähendab seda, hooldamisel on tükk tööd, et hekk vormis hoida. Kui hekk istutada varju saamise eesmärgil, siis tuleks taimed istutada pigem rivvi.

Elupuu – Kõige kiiremini kasvab elupuudest brabant. Üldiselt sõltub elupuude heki tihedus just taime sordist. Kui soovid saada ilusat hekki, siis arvesta pideva hooldusega. Heki lõikamine elupuudega toimub samuti suve jooksul mitu korda. 

Jugapuu – Kõige parem on jugapuud lõigata, kas kevadel või sügisel. Heki lõikamine on lihtne ning kergelt saab vormida erinevaid kujukesi, mis teeb temast väga erilise sordi. Mida tihedamat hekki soovid, seda rohkem lõikama pead. 


Vanaks jäänud heki taastamine

Tihti jäetakse hekid mingil hetkel unarusse ning taim kasvab täielikult enda soovitud rada. Siiski saab käest läinud hekke taastada, kuid see nõuab palju tööd ja aega. Laialehistel hekkidel tuleb kõik oksad maapinnast 25 cm kõrgusele tagasi lõigata. Peale seda tuleb eemaldada taimed, mis on jäänud nõrgaks või haiged ning nende asemele tuleb istutada uued taimed. Järgmised aastad tuleb heki vormi säilitada läbi sagedase lõikamise. Lõigata tuleb samamoodi kaks korda aastas kas hilissügisel või varakevadel. Peale seda tuleb lasta järgmise viie aasta jooksul hekil kasvada jällegi oma soovitud kõrguseni.

Kui tegemist on okaspuuga, siis lõika külje oksad täiesti tüveni, et ei tekiks heki rivvi paljaid taimi. Kui läheb hästi, siis tekivad taimedel uued kasvud, mille vormis hoidmiseks tuleb hekki edaspidi regulaarselt pügada. Mõned aasta peale heki lõikamist ja taastamist on hekk jälle noorenenud ja tihe. 

Küsi abi

Kvaliteetse heki istutamisel tasub küsida profesionaalidel nõu, sest just nii tagad oma aias parima tulemuse, mis loob silmailu, kui ka elegantsust. 

Kui soovid näha kiireid tulemusi ilma suure vaeva ja ise aias mõllamiseta, võta ühendust juba täna. Lisaks aitame sind hekkide taastamise ja muude hekihooldus töödega.