Terrasside ehitus

Terrass annab võimaluse minna hoovi, istuda maha, teha grilli, olla seltskonnas ning nautida värskes õhus viibimist. Kevadel kui esimesed soojad päikesekiired saabuvad koduhoovil, siis on terrass parimaid kohti kus olla.

Aitame sind terrassi ehitamisel. Anname sulle võimaluse teha muid asju samal ajal valmistades sinule meelepärast terrassi. Pakume nii ehitust kui ka hooldust.

Terrassi planeerimine

Terrassi ehitus saab alguse planeerimisest, planeerimine võtab omajagu aega ja tihti jääb planeerimine liiga hilisesse faasi. 

Asukoht 

Ennekõike peaks kaaluma, milleks soovid üldse terrassi ehitada ja kasutada. Milleks sul seda vaja läheb? Jälgi kuhu paistab päike, kust puhub tuul hoovis, kas soovid päevitada või lihtsalt mugavat istumist. Nii saad teada, kuhu terrassi asukoht peaks tulema.

Terrass peab vastama erinevatele nõuetele sõltuvalt sellest, kas seda kasutatakse era- või ärilistel eesmärkidel. Terrass peab taluma suuri raskusi ja seetõttu peab see olema väga stabiilne ja vastupidav. Samuti peaksite kaaluma, kas suure grillimise või päikesevarju jaoks on piisavalt ruumi.


Mõõtmed

Pole tähtis, milleks oma terrassi kasutad, siis ei soovi sa, et see oleks liiga väike. Perekond ja külalised peaksid saama terrassil vabalt ringi liikuda ning seal peaks olema piisavalt ruumi söögilauale ja toolidele, päikesevarjule ja grillile. Kui on ruumipuudus, see tähendab, et saad ehitada ainult väikese terrassi, võiksid kaaluda, kas integreerida see aiakujundusse ja kasutada olemasolevat ruumi optimaalselt. 

Terrassi optimaalne suurus on 2 × 4 meetrit. Sinna mahub 4 -liikmeline perekond sealjuures tundmata ruumipuudust. See tähendab, et saad panna väikese laua, mitu tooli, riiuli nõudega ja isegi diivani. Suurema seltskonna jaoks tantsudeks ja pidudeks on vajalik terrass, mille pindala on vähemalt 7 × 2,5 meetrit.


Lahtine terrass

Lahtine on mõeldud suveks ning terrassil lõõgastumiseks. See sobib just neile kellele meeldib olla värskes õhus ja nautida ilma. Maamaja läheduses olevale okasmetsale, tiigile, rohelistele küngastele muudab avatud terrassi valiku veelgi atraktiivsemaks. Aga kui tuua välja lahtise miinused, siis Eestis on sageli probleeme just putukate ja halva ilmaga. Lisaks on sellist terrassi raske kasutada külmal aastaajal ja öösel. Samuti peaksid hoolikalt paigutama kalleid tarvikuid ja mööblit, kuna need võivad kergelt rikutud saada.

Läbipaistev katus või varikatus aitab olukorda päästa. Seinte asemel võite kasutada Rooma kardinaid, eesriideid või mis tahes tekstiili.

Kinnine terrass

Kui mõelda kinnisele ja lahtisele versioonile, siis terrassi ehitus koos katuse ja klaasidega nõuab rohkem ressursse, aga tulemus parem ja mugavam. Peale selle, et saad valida kinnise ja lahtise vahel, saad lisada erinevaid valgustusi ja aksessuaare, et muuta õhkkond eriti hubaseks. Kinnisega on palju erinevaid stiili versioone.

Mis on kinnise terrassi eelised?

  • Kinnine terrass annab võimaluse olla seal ka halvema ilmaga – kui lahtisega peab ilmateadet jälgima, siis kinnine annab võimaluse nautida terrassi iga ilmaga. Kui peaks näiteks sadama hakkama, siisi saab hõlpsalt varju mina ning seal pidu jätkata.
  • Puhtus – kinnisel terrassil ei pea pidevalt lehti või männiokkaid ja muud prahti pühkima – puhtad püsivad nii põrand, kui mööbel ja muud esemed terrassil.
  • Paindlik lahendus – terrassiklaaside paigaldamine ei tähenda seda, et nüüd terrassi vaid kinniselt kasutada saad. Raamideta klaasid saad justkui raamatulehed kokku lükata ja nii terve terrassi avada; raamidega klaase aga saab ühte äärde kokku lükata.
  • Vähem müra – tänu klaasidele on vähem müra. See on hea lahendus just mürarohketes piirkondades, kuna klaas vähendab müra pääsu kuni 20dB. 

Materjal

Materjalivalikuid on palju. Näiteks puit, plaadid, betoon ja looduslik kivi. Puitpõrandate eeliseks on see, et keskpäeva päikese käes ei lähe liiga kuumaks. Kiviterrassid on seevastu äärmiselt vastupidavad, kuid võivad talvel olla libedad. 

WPC terrassilauad on eriti praktilised. See puit-plastkomposiit on keskkonnasõbralik, vastupidav ja kergesti hooldatav. Näiteks on olemas patenteeritud Twinsoni materjal, mis on saadaval erinevate terrassi süsteemide jaoks.

Planeerimisel tuleb lisaks materjali tüübile arvestada ka plaadi tüübiga. Erinevate nõuete jaoks on saadaval spetsiaalsed süsteemid. Näiteks WPC -st valmistatud tahked plaadid, mis  sobivad eriti hästi ümarate ja kumerate kujundite või basseini külgede jaoks, kuna neid saab saagida nagu puitu. Laiade pindade jaoks on saadaval eriti laiad plangud. Eriti stabiilsed lisatasusüsteemid sobivad väga hästi kõrgekvaliteediliste rakenduste või avalikes kohtades kasutamiseks

Puit

Puidust terrassid võivad olla mis tahes tüüpi. Avatud konstruktsioonide ehitamiseks piisab, kui paigaldada puitpõrand ja ilus puidust reeling. Suletud variandis saab pakkuda pakett-, lükandaknaid. Kui ehitada, siis tugevuse suurendamiseks on soovitatav kasutada lehtpuuplaate. Tamm ja tiikpuu on niiskuskindlad, eksootilised puud erinevad algupärase tekstuuri poolest.

Telliskivi

Telliseid kasutatakse sageli avatud, suletud terrasside ehitamiseks, nende suvisteks ja talvisteks võimalusteks. Selle peamine eelis on kõrge tugevusomadused. Eluiga võib olla üle 100 aasta. Palju pikem, kui puidust valmistatud. Tellis läbib hapnikku ega eralda kahjulikke aineid. See ei ole vastuvõtlik lagunemisele, putukate ja mikroorganismide rünnakule. Täiendavat töötlemist pole vaja. Sellel terrassil on alati soe ja kuiv, valitseb tervislik õhkkond. See näeb välja kindel, turvaline ja usaldusväärne. Miinus on talvine libedus ja külmus.

Terrassi kujundus

Maamajade täiendav kaunistus on kaasaegne terrass. Korralikult kujundatud üleminek aeda muutub kogu pere lõõgastus kohaks. Selleks, et terrass näeks välja originaalne ja mugav, tuleks selle ehitamisel arvesse võtta selle funktsionaalset eesmärki. Terrassi siseruumi saab kaunistada  järgmistes populaarses stiilis

  • Kaasaegne – selge minimalism hõlmab mugavust, hubasust, lihtsust ja funktsionaalsust. Kasutatav mööbel on kvaliteetse disainiga. Dekoratiivseid elemente pole või on väga vähe.  Võivad olla ainult funktsionaalsed esemed (abimööbel, põrandalambid, kamin jne). Materjali teostamiseks on kivi, metall, PVC.
  • Traditsiooniline – selle stiili põhijooned on rangus ja pedantsus. Siin valitsevad meeleolud pastelsetes toonides. Heledad värvid on välistatud. Selliseid verandasid peetakse uuringu asendajaks. Ehitusmaterjalidena kasutatakse kivi, unikaalse loodusliku mustriga puitu.
  • Ranna äärne – seda disaini on parem kasutada, kui suvila asub mererannas. Täieliku harmoonia saavutamiseks ümbritseva maastikuga kasutatakse temaatilisi kujundeid – kõik sinise, liiva, rohelise toonid. Mööbel sobib puidust, tekstiilist, nahast.
  • Maakoht – puitmajade jaoks edukas otsus. Seda iseloomustab kare mööbel, maksimaalselt tekstiil ja puit, dekoratiivsete majapidamistarvete olemasolu. Põranda jaoks võid kasutada laia tekilaudu. 

Ehitus tüüp

See, mis tüüpi on terrasside ehitus sõltub maja omaniku eelistusest ja rahalisest võimalusest. Arvestama peab pinnase iseärasusi, piirkonna kliimatingimusi, põhihoonete kujundust ja muid tegureid. Kõige enam leiab erinevaid terrasse ristkülikukujuliselt.

See on populaarne selle lihtsa paigaldamise ja funktsionaalsuse tõttu. Raskused tekivad ümmarguse, trapetsikujulise, ovaalse, mitmetasandilise terrassi ehitamisel. Selliste konstruktsioonide katusetoed on välja töötatud vastavalt spetsiaalsele disainile.

Joonis

Enne kui alustada terrassi ehitusega peab tegema joonise. See on eesmärgiga, et panna paika üldine plaan, milline terrass välja hakkab nägema ning kus on peal karkass ja vundament.

Meie koostame joonise, kus on märgitud milline saab olema terrassi karkass ja vundament ning alles selle põhjal koostame pakkumise terrassile. See tagab kvaliteetse tulemuse, kui karkassi konstruktsioon on läbi mõeldud on seda juba märgatavalt kiirem ja lihtsam laudisega katta.


Kuidas ehitada terrassi?

Planeerimine annab võimaluse tagada täpselt selline tulemus nagu soovid. Kui planeeritav osa on tehtud on vaja hakata pihta ehitusega.

Millised valikud on?

Kui rääkida vundamendi ehitusest, siis on võimalik valida erinevate lahenduste vahel. Kas ehitada vundament betoonpostidele, fibo plokkidest, otse maapinnale.

Vundament/tugipostid

Alustame sellest, et terrassi vundament peab kannatama terrassi enda ja selle pinnale tulevat koormust. Muidugi ei ole see koormus ega raskus teab mis suur (võrreldes hoone endaga), aga siiski peab arvestama Eesti kliimas näiteks lume või jääga.  

Lisaks on meie kliimas veel ka külmakergete oht.Seetõttu ehitatakse vundament üldjuhul külmumispiirist allapoole ulatuvana. 

Vundament fibo plokkidest

See on vundamendi rajamisel kõige soodsam lahendus. Kergplokkidest ehk fibo plokkidest vundament paigaldatakse juhul, kui aluspind on piisavalt tugev ja stabiilne. Ehk kui aluspind on külmakerkekindel või siis külmakergetest tulenevad liikumised sõltuvalt pinnasetüübist väikesed ega oma terrassile olulist mõju, 

See milliseks kujuneb vundamendi hind mõjutab oluliselt ka kogu terrassi üldhinda. Nüüd kui rääkida kergplokkidest, siis nende puhul on kaevetööde maht oluliselt väiksem. Põhilise eelise annab tööde teostamise kiirus, kuna valmis plokke on mugav paigaldada ja sobivasse mõõtu lõigata. Vähetähtis pole ka see, et Fibo ploki külge on hea kasutada ehitusnurki ja kergploki kruve, kinnitada terrassi karkass. Unustada ei tohiks seejuures, et puitu ei tohi paigaldada otsesesse vundamendiga kontakti. Tuleb kasutada kas plastist ehituskiile või panna vahele tükk ruberoidi.

Vundament betoonpostidel

Betoonpostidest terrassi vundament rajatakse selliselt, et see ulatuks allapoole maapinna külmumis piiri. Sellega välditakse külmakerke ohtu. Betooni valamiseks kasutatakse ümarvorme, ükskõik milliseid, kas siis plastist või metallist torud. Vorm pannakse maapinda ja ümbrus täidetakse liivaga. 

Kui mõelda, mis suuruses on selle vormi läbimõõt, siis see sõltub täiesti sellele langevast koormusest. Pehme aluspinnase puhul tuleb vormi alla tekitada killustikust taldmik.

Betoonpostid sobivad hästi ka kõrgete terrasside puhul, kus terrassi tasapind ulatub maapinnast tihti meetri kõrgusele. Fibo plokkidest vundamendi poste tuleks hakata omavahel liitma, kuid betoonpostid on võimalik valada monoliitsena.

Hinnamõistes on betoonpostide paigaldamine soodsam kui plaatvundament, aga kallim kui Fibo plokkidest.

Plaatvundament

Plaatvundament rajatakse juhtudel, kus muid vundamendi lahendusi vaja ei ole. Hea näide on lamekatusele. 

Mõlemal juhul on vaja luua tugikohad, mis asendavad terrassi vundamenti. Tugikohtadena kasutatakse näiteks plastikkiile ja ehitusnurki või spetsiaalseid kruvitavaid jalgu.

Tugikohad tuleb teha nii, et vihmavesi (või lume sulamisest tekkinud vesi) saaksid vabalt ära voolata selleks loodud kallete suunas. Muidu ei pääse vesi vabalt ära voolama, sest seda takistavad karkassi vööd, kas osaliselt või täielikult. 

Samuti hoiavad tugikohad ära puitkarkassi ja aluspinna, olgu see betoon või katuse materjal, otsese kokkupuute ja võimaldavad tuulutust terrassi all.

Terrass jalgadel

Viimaseks lahenduseks oleks teha terrass reguleeritavate jalgade peale, mis annab stabiilsust ka ebatasasel pinnal. Jalgadega pole vaja teha nii palju ettevalmistustöid, mida teha tuleb on mullapinna eemaldamine ja asendada see külmkerkekindla pinnaga. 

Kuidas see protseduur käib? Terrass pannakse paika jalgade õigesse kõrgusesse keeramisega. Jalgu saab enamasti reguleerida kuni 1 meetrini, kasutades selleks ettenähtud pikendus tarvikuid. Nendel on väga hea koormustaluvus. 


Karkass

Nüüd kui vundament on tehtud on vaja hakata pihta järgmise ülesandega ja selleks on karkassi ehitus. Kui küsida, et mis küll on karkassi levinum materjal, mida kasutatakse, siis selleks on süvaimmutatud saematerjal.

Lisaks toome välja karkassi kolm põhitüüpi:

  • Paralleelprussidest ühekihiline karkass (paralleelsed prussid, toetuvad vundamendile)
  • Ristipõõnadega ühekihiline karkass (muutub laudise suund, laudis toetub põõnadele)
  • Ristiprussidest kahekihiline karkass

Prusside läbimõõt

Prusside läbimõõdust rääkides, siis talade ristlõikeks sobivad näiteks 50×100 ja 50×150 prussid. Need 50×100 prussid tuleks toetada iga meetri järelt ja 50×150 prussid 1,5meetrise vahega. Kui niii teha, siis ei hakka karkass läbi vajuma.

Terrassilaua kinnitamiseks tuleb karkassi samm seada selliselt, et terassi  laua saaks sobivalt kinnitada ja tugede vahe oleks sobiv terrassilaua paksusele ning tüübile.


Terrassi lauad 

Laudade puhul on populaarseimad  männi- või kuuselaud, kuid veelgi parem Eesti kliimas on Siberi lehis. Viimane on välistingimustes väga vastupidav, kuid ka lehise hind on kuusest või männist oluliselt kõrgem.

Männi või kuuselaud – see on terrassi ehitus traditsioonilise lauaga, mida on vastupidavuse lisamiseks töödeldud. Kas siis immutatud või kuumtöödeldud. See on kõige populaarsem terrassilaua tüüp. Kuigi plaate on suhteliselt lihtne paigaldada, vajavad plaadid regulaarset hooldust. Kui võrrelda nüüd immutatud ja kuumtöödeldud puitu, siis kuumtöödeldud puit peab immutatud puidust kordades kauem vastu.

Komposiitplaadid (WPC) – valmistatud puidu-jahu ja ringlussevõetud plastisegust. Enamikul komposiitmaterjalidel on hallituse, putukate ja niiskuse eest kaitsmiseks kaetud välispind, mis muudab nende hooldamise lihtsaks. Näiteks paljud jaemüüjad on tootes nii kindlad, et pakuvad eluaegseid garantiisid.

Lehtpuidust lauad – need on loomulikult vastupidavad kõverdumisele, lõhenemisele ja mädanemisele; kuid need nõuavad siiski regulaarset hooldust. Laialdaselt peetakse üheks kaunimaks terrassilaua materjaliks.

PVC plastplaadid – komposiitmaterjalide omaduste poolest on PVC -kate valmistatud ainult plastikust. See tähendab, et seda peab väga vähe hooldama, kuna ei lõhene nagu puidust alternatiivid. Kuid see on üks kallimaid võimalusi ja võib mõnikord tunduda üsna kunstlik/võlts.


Sile või sooneline 

Kui mõelda, et mis pool peaks ülespoole jääma, kas sile või sooneline, siis valik on suhteliselt lihtne. Nimelt on sooneline mõeldud selleks, et ei olek libe (vihmaga näiteks). Aga see eest koguneb sinna rohkem mustust ja sodi. Lisaks sellele kui terrass on avatud, siis ega sinna vihmase ilmaga ei satu ka. 

See eest siledaga mustuse probleemi ei teki. Kuigi vihmaga muutub see vägagi libedaks. Aga nagu ennist mainisime, siis ega vihmaga avatud terrassile väga ei satu.

Terrassilaua paigaldus 

Laua paigutusega mingit kivisse raiutud reeglit ei ole ning paigutus võimalusi on tegelikkuses meeletult. Klassikalised paigutustüübid mida kasutatakse on vertikaalne ja horisontaalne. Aga toome mõned näited veel:

Vahelduvad suurused – erineva suurusega lauad on kõrvuti asetatud. Paigaldamine pole raske. Siin saab katsetada erinevate laudadega, et luua hea lõpptulemus.

Punutud korv – punutud korv on diagonaalselt asetatud laudadega. See on tuttav muster loomaks lihtsat aga samas efektiivset terrassi.

Diagonaalne raamiga – tänu ümber asetseva raami tõmbab keskel olev diagonaalne laudade asetus tähelepanu. Jällegi lihtne ent väga efektiivne.

Muud terrassi osad

Peale planeerimise, aluse, vundamendi ja laudade on siin veel osasid. Näiteks võib olla veel trepp, piirdeaiad. Samuti kinnisel terrassil on veel seinad ja katus. Meie kliimas on see igati hea ja soovitav tegevus, sest Eestis on ilm ootamatu ja pidevalt muutlik.

Katus – näiteks saab teha varikatuse klaasist. See kaitseb mööblit, kui ka sind ennast erinevate ilmastiku tingimuste eest. Muidugi on katuse suhtes ka teisi valikuid nagu plekk-katus või varikatus. Varikatus on mõnus suvine ja pakub samamoodi kaitset ootamatute vihmahoogude eest.

Seinad – kui soovida täielikku ilmastikukindlust, siis saab teha täieliku komplekti ehk nii seinad kui ka katuse. Näiteks klaasist seinad on modernsed ja stiilsed, mis annavad samas avara vaate ning valgusküllase olemise. Lisaks saab terrassi kasutada aastaringselt ning vähendavad müra (kui elada linnas). 

Piirdeaiad – need on kogunud järjest rohkem tuntust ja kasutamist. Just selletõttu, et see annab rohkem privaatsust. Neid ehitatakse nii puidust, alumiiniumist kui ka klaasist. Just viimane variant on just enim populaarsust kogunud.
Trepid –
terrassi trepi ehitus tuleb tavaliselt mängu siis kui tegu on kõrgema alusega. Trepp lisab mugavust ja annab võimaluse ilma ronimata sinna peale minna. Madalate ja maapinnal lähedal asuvatele seda ei ole mõtet teha aga kõrgemate puhul kindlasti. Enim näeb seda kohvikute puhul.


Lihtne juhend kuidas terrassi ehitada

  1. Planeeri – terrassi ehitus saab alguse planeerimisest. Pane paika asukoht, mõtle kuhu oleks kõige mõistlikum see ehitada. Oluline oleks, et puhkekoht saaks enim kas päikest või oleks vähem tuulisem. Nüüd pane paika suurus. Mõtle milleks sul seda vaja on? Kas tahad kinnist või lahtist. Kas tahad teha sellest aastringselt kasutatava koha? Mõtle läbi, tee kava mida vaja on ja joonis. Nii saad ka paika panna enda eelarve.
  1. Ehitus – alusta algusest ehk vundamenist. Pane paika, millist lahendust tahad ning milline on kõige mõistlikum lahendus. Enne muidugi valmista ette pinnas. Kui see on tehtud, siis alusta karkassi ehitusega (karkassi täpsem juhend on eespool olemas). Kui see kõik on valmis, siis vali materjalid. Nüüd tuleb mängu planeerimine ehk kas tuleb klaaskatus, lehtpuust lauad, mis muster jne.

Hooldus – kui ehitus on valmis, siis tuleb tegeleda ka hooldusega. Hooldus on oluline, et asjad kestaks ning selleks, et saaksid nautida ilusat ja mõnusat puhkekohta, siis iga aastane hooldus ei tohiks tükki küljest võtta. 


Terrassi hooldus ja õlitamine

See kui tihedalt tegeleda hooldamisega oleneb seda, kui korralikult seda teha. Näiteks kui korralike õlidega hooldada, võib vahe olla kuni kaks aastat. Aga siiski soovitatav oleks seda teha üks kord aastas. 

Terrassi pesu

Paljud tahaksid kasutada puhastamiseks survepesurit. See on väga riskante, kuna võid laste mustuse puidu sisse ning samuti võib pesta puidukiude välja.  Kui survepesuriga kahju tekitada, siis on seda üpriski keeruline hiljem parandada. Kuid on eraldi terrasi puhastamiseks mõeldud survepesurid olemas (pinnapuhastaja).

Võib kasutada tavalist veega loputamist, siis puhastada seda erinevate pesuvahenditega, mis on just selleks mõeldud. 

Õlitamine

Õlitamise juures on oluline õli tüüp. Miks? Sest valik on suur. Kui mõelda, mis on õlitamise juures kõige olulisem, siis on selleks UV kaitse. Kuna päikesel on suurim mõju. Seega valguvad õlid kahte lehtri: kallida ja odavad ning vee-ja lahustipõhised. Enne kui õli peale kanda peaks peale pesu ootama ööpäev, et kõik oleks kuiv. 

Veepõhised ei imendu nii kiirelt kui lahustipõhised ning eelnev pesu eemaldab vana õli jäägid. Näide: kui paigaldada endale terrass kevadel, siis soovitatakse esimene hooldusõlituse teha sügise paiku. See tagab parema kaitse,, kuna esimesel aastal on puit vähem õliga küllastatud ja rohkem haavatav.

Kokkuvõte

Terrassi ehitus ei ole keeruline aga kui ei ole varem sellise asjaga kokku puutunud või ei ole ehitus poolega sinapeal, siis võib selle tegemine kaua aega võtta või võivad tekkida vead, mis hakkavad hiljem endast märku andma. 

Selleks, et tulemus oleks just selline nagu soovid, siis küsi julgelt meie käest abi. Võta meiega ühendust ja me aitame meeleldi.