Muru hooldamine

Muru hooldamine on midagi, mis käib iga hooviga kaasas ning seda eesmärgiga, et koduaed oleks ilus aastaringselt. Selleks tuleb erinevatel aastaaegadel teostada vajalikud ettevalmistused, et see nii oleks.

Meie aitame tegeleda sinu muru hooldusega. Pakkudes abi muru õhutamise, -kastmissüsteemidega, -niitmisega, -väetamisega ja sambla eemaldusega. kõik selleks, et tulemus oleks ideaalne!


Muru hooldustööd

Muru hooldamine sõltub suuresti sellest, millal töid teostada. Kui hooldus toimub kevadel või sügisel, siis tuleks pind lihtsalt üle rehitseda, eesmärgiga eemaldada varisenud lehed, kui ka surnud taimed. 

Muru hooldus on oluline, et platsil säiliks ilus rohekas kuma, mis annab hoovile väga viisaka ja elegantse välimuse. Hooldades tekib tihe muru ning ei teki platsile erinevaid kuivanud kohti. 

Pakume muru õhutamist, sambla eemaldamist, muru väetamist, kui ka erinevate kastmissüsteemide rajamist.


Muru õhutamine

Muru õhutamine on kvaliteetse muru kasvamiseks väga oluline. Läbi õhutamise saab vesi paremini pinnasesse imenduda, mis tagab selle, et muru juurestik hakkab kiiremini arenema. Läbi arenenud juurestiku muutub muru tihedaks, ilmastiku ja põua kindlamaks. 

Lihtsamas majapidamises on parimaks muruõhutajaks tavaline raudreha, kuid see ei ole parim variant, sest sellega vigastatakse enamasti murutaimede pindmisi juuri. Veidi aeglasem, kuid väga efektiivne on kasutada tavalist aiaharki, millega saab platsile torgata  palju sügavaid auke. 

Muru õhutamine kevadel on väga hea variant, sest tihti on muld peale pikka talve kokku pressitud ning sellega väheneb ka hapniku hulk mullas tunduvalt. 

Kui tekib küsimus, et millist muruõhutus tehnikat kasutada (kas tavaline hark või midagi mehaanilist), siis sõltub täiesti platsi suurusest. Kui sul on suur ala, siis tasub teha väikene investeering ning soetada näiteks elektriline muruõhutaja. 

Küll aga on soovitatav parima tulemuse saamiseks kasutada fikseeritud teradega aeraatorit.


Sambla eemaldus

Sammal on ilmselt muruplatsi korrashoidmisel üks suurimaid nuhtlusi. Muru sammal levib tavaliselt siis, kui kasvutingimused on muru ehk kõrrelistele muutunud juba ebasobivaks. Samuti tekib sammal ka siis, kui muru on liiga niiske või happeline ning mulla toitainete sisaldus on liiga väike. 

Sambla eemaldamiseks tuleb esmalt alustada tekkepõhjustest, sest ainult väljatõmbamisest ei piisa. Ilma põhjuse likvideerimiseta tekib sammal samamoodi tagasi. 

Kui sinu muruplatsil on eeldus sammalduda, siis esimese asjana tuleks alustada õhutamisest. Õhutamist tuleks suve jooksul teostada vähemalt kaks korda. Selle juures on hea kasutada aiaharki, millega saab muru sisse auke teha. Peale aukude tegemist on hea kui aukudesse saab rehitseda turba ja liiva segu.

See annab murule juurde hapniku ning ühtlasi jõuab see hapnik ka juurteni ning tulemusena murutaimede kasv taastub. Samamoodi saab ära hoida mulla happeliseks muutumist. Selleks tuleb järiepideal lisada umbes 2-3 aasta tagant platsile aia- ja murulupja. Keskmiselt tuleks arvestada 5 kg 100 ruutmeetri peale.

Kui soov sammal koheselt eemaldada, siis on soovitatav kasutada mehaanilist samblaeemaldajat. Samblaeemaldaja aeraator eemaldab sambla tõhusalt ja ilma suuremate raskusteta.   


Muru väetamine

Muru väetamine tuleb tihti teemaks siis, kui muru hooldamise käigus niidetakse plats alla 4 cm. See tähendab seda, et muru võib muutuda jõuetuks ning kuivamis oht suureneb. Kui on märgata kolletuvat muru, siis see on märk sellest, et murul puuduvad toitained. 

Sellistel olukordadel tuleks kasutada suurema lämmastikusisaldusega eriväetisi, sest tihti on kõrrelistel just sellest puudu. Eri väetiste eelis on veel see, et nende lämmastik on pikaajaliste ja kauakestvate ühenditena ning see ei uhu pinnasest nii kiirelt välja. 

Uue muru väetamine tuleks teha varakevadel koheselt peale muru riisumist. Muru väetamine peaks toimuma lämmastikurikka väetisega. Muru hooldamine peab toimuma tihedamalt, kui tegu on platsiga millel toimub aktiivne tegevus. Sellisel juhul muru kulub ning väetada tuleb ka suvel, et tagada juurdekasvu. 

Kõige rohkem kahjustab muru liiga vähene ja harv niitmine ning seetõttu on soovitatav niita pigem tihedamalt.


Muru kastmissüsteemid

Päikesepaistelistel ilmadel aurab keskmiselt ühes ööpäevas maapinnalt 3-5mm vett ning sellepärast tuleb muru kastmist võtta kuivematel aegadel väga tõsiselt. Soojal ja kuival perioodil võib tihti mulla niiskus langeda alla vajalikku taset ning see muutub murutaimedele ohtlikuks. 

Väga hea viis on paigaldada platsidele kastmissüsteemid, sest sellega tagad muru pikaajalise kestvuse ning hoiab pidevalt platsil eluvaimu sees. Kastesüsteemid on automatiseeritud ning teevad kogu töö sinu eest ära. 

Küll aga peab jälgima, et kastmine toimuks mõõdukas koguses ning et ei tekiks vee üleküllust. Soovitatav on sättida süsteemid kastma, kas varahommikul või varastel õhtutundidel, sest siis on päevane kuumus juba järele andnud. Kui mõtled, et võiks kasta muru õhtul hilja, siis arvesta, et muru jääb ööseks niiskeks ning see soodustab nakatumist seenhaigustesse.