Muru rajamine

Muru katab hoovi pinda olles justkui koduhoovi vaip. Eesti suved annavad võimaluse murul särada enda rohelise värvusega muutes kodu mõnusaks kohaks.

Muru rajamisel on erinevaid võimalusi. Kui plaanid uut muru või värskendada vana, siis pakume külvi-kui ka siirdemuru.

Muru katab hoovi pinda olles justkui koduhoovi vaip. Eesti suved annavad võimaluse murul kiirgata enda rohelise värvusega muutes kodu mõnusaks kohaks.

Muru rajamisel on erinevaid võimalusi. Kui plaanid uut muru või värskendada vana, siis pakume külvi-kui ka siirdemuru.

Pakume muru rajamist Tallinna siseselt ning selle ümberuses. Kaunis aed loob mõnusa atmosfääri.

Võta meiega ühendust ning me aitame meeleldi.


Kuidas rajada muru? 

Kvaliteetne muru loob kodule väärtust ja  üleüldist silmailu, mis annab koduhoovi tervikule väga palju juurde. Muru rajamine koosneb mitmest etapist, mis kokkuvõttes üksteist toetavad ning annavad eeldused kvaliteetsele lõpptulemusele. 

Lisaks tuleb peale rajamist tegeleda pidevalt hooldusega, et rajatud plats säiliks ilusa ja korrektsena. Korrektne hooldus tagab tiheda ja ühtlaselt kasvava muruplatsi ning hoiab eemale erinevaid umbrohuliike ja muid kahjureid. 


Millele tuleb mõelda enne uue muru rajamist?

Alustada tuleb sellest, mis eesmärgiga muruplats üldse rajatakse ning peale seda tuleb valida vastav muruseemne sort. Kui on tegu täiesti uue muruplatsiga on soovitatav valida pigem vastupidavam seemnesort. 

Kuna sorte ja võimalusi on erinevaid, tuleb arvestada ka pinnasega, kas alale paistab päike või on pigem varjulisem ning mis eesmärgil platsi tulevikus kasutama hakatakse. 

Kui soovid näha võimalikult kiiresti muruplatsi kasvu, siis tasub jätta muru istutamine suve teise poolde kuna soe muld aitab seemnetel kiiresti idaneda. 

Sõltuvalt niiskustasemest võtab muruidanemine keskmiselt aega 14-21 päeva, kuid kindlasti ei tohi muru selle ajasees ülekasta. Esimesed niitmised tohib teha alles siis kui, muruplats on sirgunud 8-10 sentimeetri kõrguseks. Järgmised korrad tuleb niitmis kõrgust vaikselt vähendada kuniks jõutakse 3 – 3.5 cm juurde. 

Muru rajamise hind on taskukohane ning väga hästi ka ise teostatav protsess, millega saab iga koduomanik ise hakkama. 

Millal muru rajada? 

Valida tuleks kahe variandi vahel milleks on, kas kevadel või suve lõpul. Seda sellepärast, et juunis ja juulis võivad külvatud seemned kuivuse tõttu kannatada saada. Muru rajamine kevadel vajab küll rohkem kastmist, kuid augustis ja septembris külvatud muru võib külmaga kahjustada saada. 

Kolmas variant oleks seemned külvata hilisügisel, vahetult enne maa külmumist. Sellisel juhul hakkavad seemned idanema alles kevadel.

Pinnase ettevalmistamine

Et saada korrektne ja kvaliteetne lõpptulemus, tuleb eelnevalt teha erinevad ettevalmistus tööd. 

Ettevalmistatud pinnase optimaalne paksus jääb 20-25 cm vahele. Õhema pinnase tõttu võib kastmise ja väetamise peale kuluda tavapärasest rohkem raha.

Lisaks tuleb pinnas tasandada ja teha puhtaks prahist ja erinevatest kividest. Mõelda tuleb veel umbrohu ja liigvee peale. 


Pinnase tasandamine

Esimese asjana paneme paika selle, kuhu tuleb suunata üleliigne vesi ning vastavalt sellele ka pinnas tasandada. Vajadusel lisame platsile mulda, et pind ideaalselt tasaseks saada. Pinnase tasandamiseks kasutame erinevaid prusse ja rehasid, mis eemaldavad suuremad ebatasasused.

Jälgida tuleb veel, et pinnase aluskihi sügavus oleks igalt poolt ühtlane. Peale pinnase tasandamist, kasutame rulli millega tihendame platsi pinda ning ühtlasi väldime tulevikuks erinevate lohkude tekkimist.

Muld ei tohi jääda liiga tihe ega ka liiga õhuline. Kui pinnas pole piisavalt tihe, tuleb seda veel rullida, et vältida tulevikus ebatasasusi. Peale rullimist võib jätta platsi mingiks ajaks vajuma.

Kivide ja prahi eemaldamine

Ettevalmistatud platsilt korjame ära prahi ning kõik ebavajalikud kivid, mis takistaksid murukasvu. Sellega parandame aluspinnase kvaliteeti, mis hiljem tagab meile kvaliteetsema muruplatsi. Lisaks tuleb eemaldada allesjäänud taimestik ja umbrohi. 

Kui ei soovita kasutada kemikaale, saab umbrohtu eemaldada veel käsitsi rohimise, kõplamise või multsimise teel. 

Drenaaž

Vajadusel loome spetsiaalsed kraavid, mis aitavad üleliigsel veel kindlasse kohta ära liikuda. Sellega tagame, et platsil ei teki üleujutust ega muid kahjustusi.

Vajadusel niisutamine

Peale muruseemne külvamist on idanemine algfaasis ning põuaste ja palavate ilmadega tuleb muru kasta. Muru tuleb kasta suuremates kogustes ja pigem harvem.

Läbi selle meetodi viime muru juured sügavamale, mis muudab muru põua kindlamaks. Sagedasem niisutamine muudab muru põuakartlikuks. Muru saab kasta nii käsitsi, kui ka automaatsete niisutamise süsteemidega.  

Rullimine

Rullimine on seemnetele hädavajalik protseduur, kuna sellega tagame ühtlase külvisügavuse. Lisaks toob rullimine esile eksisteerivad ebatasasused, mis muidu võivad märkamata jääda.

Väetamine

Oluline on muru väetamisega tegeleda siis, kui murul on enim toitaineid vaja. Kõige olulise väetamise faas on muru rajamisel algus. Selleks, et seemnetest tekiks ühtlane ja ilus vaip on vaja murule natukene jõudu anda. 

Väetada saab käsitsi, kui ka spetsiaalse seadmega. Väetise täpne ja ühtlane külvamine on väga oluline, sest vastasel juhul võib muru muutuda laiguliseks ja laineliseks. Tavaliselt kasutatakse 1m² kohta 25g väetist.

Oluline on jälgida ka mulla PH taset, mis näitab mulla happelisust. Muru rajamisel kõige soodsam tase jääb 5.5 -6.5 vahele ehk nõrgalt happeline. Kui mulla PH tase on kõrge, tekib ka rohkem oblikaid ja rõikaid. 


Muru rajamine

Muru rajamiseks on olemas mitmeid erinevaid meetodeid ning kõik sõltuvad muruplatsi kasutamise eesmärgist.

Meie pakume kolme erinevat rajamis viisi:

  • Muruseemne külvamine
  • Muruvaip ehk Siirdemuru paigaldamine
  • Murukivi paigaldamine

Muruseemne külvamine

Tööd tuleb alustada esmalt murusordi valikuga, see tuleb langetada täpselt selle järgi, mis saab olema rajatava platsi tuleviku eesmärk. Tegu on täiesti tavalise protseduuriga, kus muruplats rajatakse maha külvatud seemnetest.

Seemnete külvamine on kõige taskukohasem ja kõigile jõukohane protseduur. Hind sõltub enamasti ainult sordist.

Sortide valik on lai: koduõue muru, eliitmuru, Inglise muru, spordimuru, varjumuru, kiirmuru jne. 

Muru rajamiseks kõige levinumad taime sordid on punane aruhein ja aasnurmikas, mis moodustavad enamus seemnesegusid. Kui soovite tallamiskindlat muru, siis soovitame valida tarbemuru segu, kus domineerib aasnurmikas. 

Miks valida muruseeme?

Muru rajamisel on muruseeme kõige odavam ja taskukohasem võimalus. Seemnete idanemine võtab küll aega ning ühtlasi vajavad seemned hoolt ka peale külvamist. Enamuses inimesed valivad muruseemne just sellepärast, kuna sellest millest käib ka enamikel jõud ja mõistus ise üle. 

Muruseemne külvamine

  • Esmalt alustame pinnase ettevalmistus töödest ning peale seda toome platsile uue mulla, millest saab muruplatsi uus aluspinnas. Laome uue mulla stabiilselt laiali, et plats jääks ühtlane ja korrektne. 
  • Järgmise sammuna alustame pinnase tasandamise ja planeerimisega. Selle käigus loome vajalikud kalded üleliigse vee ära jooksuks ning teeme ettevalmistused, mis tagavad meile kvaliteetsed külvi võimalused. 
  • Kui muruseemned on külvatud, riisume ala uuesti üle. See tagab meile selle, et seemned läheksid paremini pinasesse ning hakkaks kasvama.
  • Viimase etapina toimub pinnase rullimine mille käigus tihendame mururulliga tervet platsi. Sellega tagame seemnete idanemiseks ideaalse tugevusega pinnase ning ühtlasi on see muru rajamise viimane etapp.

Soovitatav on kasutada kvaliteetsemaid seemnesegusid ja sorte, mis tagavad parema lõpptulemuse. Muruseemne segu tuleks valida vastavalt rajatava platsi eesmärgile.


Muruvaip ehk Siirdemuru

Siirdemuru võimaldab aiapidajal näha kohest tulemust. Paigaldamisel kasutame valmis mururulle, mis on umbrohuvabad ning tulemusi võib näha praktiliselt koheselt. Tegu on  ühesuuruste rulli keeratud muru ribadega, mis on ettevaatlikult kokku pandud. Muruvaiba paigaldus on tänapäeval kõige kiirem viis oma aia või krundi haljastamiseks. Lisaks püsib muruvaip õigesti hooldades vähemalt 20+ aastat. 

Miks valida muruvaip?

Võrreldes muruseemne külvamisega vajab muruvaip kõvast vähem tähelepanu ja hoolt kuna muru on juba välja arenenud. Lisaks on murutaimed vastupidavamad igasuguste haiguste ja muude kahjurite suhtes, sest kõik vajalikud eel protseduurid on juba tehtud. Peale selle puudub muruvaibas umbrohi, mis tagab umbrohu puuduse mitmeks aastaks. 

Paigaldades muruvaippa, ei tule muretseda ka põua ega külma pärast, mis tavaliselt kipuvad uutele muruplatsidele liiga tegema. 

Muruvaiba rajamine

  • Alustame pinnase ettevalmistamisest, kus korjame ja eemaldame ära kivid ja  vana taimestiku. See kõik on vajalik selleks, et luua võimalikult kvaliteetne aluspinnas millele saaks muruvaipa rajama hakata. 
  • Laotame alale uue mullakihi, kasutame ainult sõelutud põllumulda. Planeerime pinnase ning laotame mulla alale ühtlaselt laiali, et aluspinnas tuleks ühtlane ja tasane. Lisame pinnasele vähemalt 10 sentimeetrit mulda mis loob ühtlase paksuse terve platsi ulatuses. 
  • Niisutame ja väetame aluspinnase, millega hoiame ära muruvaiba kuivamise ja tagame vaibale vajalikud toitained. Väetist võib pärast ka külvata muru peale, kuid mõistlikus koguses. 
  • Kui pinnas on valmis, toome murumatid alusel kohale ning alustame paigaldusega
  • Võtame rullid ning asetame need pinnasele ning rullime vaiba lahti.
  • Oluline on suruda rulli servad tihedalt üksteisega kokku, et ei jääks mätaste vahele vahesid. 
  • Igas reas tuleb jälgida ühenduskohtade kattumist ning valida selleks vastava pikkusega rullid. 
  • Vajadusel lõikame ebakvaliteetsed muru otsad ära, et tagada parima välimuse ja kvaliteediga muruplats. 
  • Peale paigaldust on oluline platsi koheselt kasta, et muruvaip saaks ennast pinnasesse juurima hakata. Esimesel kuul on oluline platsi tihedalt kasta.

Murukivi 

Murukivi on unikaalne haljastus võimalus, mis loob koduhoovi praktilist silmailu. Lisaks soodustab murukivi ka looduslikku veeringlust, sest kivid täidavad filtri ja puhastaja ülesandeid. Pole vaja muretseda muruplatsi rikkumise pärast, sest murukivi on tugev ning tihti kasutatakse seda kui auto parkimisalana. Murukivi on lihtne hooldada ning muru tuleb niita nagu tavalist muru.

Miks valida murukivi?

Enamasti kasutatakse murukivi luues erinevaid teid ja platse mida kasutatakse palju. Sellega luuakse tallamiskindel ala, mis näeb omakorda väga elegantne välja. Ideaalne on rajada murukivi näiteks garaazi ette, kus enamasti hoitakse autot. Seda just sellepärast, et kivisillutis kannatab väga hästi autoga sõitmist. 

Murukivi on parim vaheldus tavalistele betoonpindadele, mida tihti majapidamistes kasutatakse. 

Murukivi rajamine

  • Valmistame ette aluspinna, mis peab olema korralikult tihe ning sile. Kui pinnas jääb liiga pehme hakkavad kivid surve ja ebatasase koormuse all murenema. Peale aluspinna tihendamist alustame killustiku lisamisega
  • Kui aluspind on valmis, alustame murukivi paigaldusega, peale mida järgneb mulla lisamine. See on selleks, et saaksime täita kivide vahed ning anda eeldused muru rajamiseks. 
  • Viimase asjana lisame muru seemne. Seemne sort peab olema kvaliteetne ning taluma tallamist.

Uue muru hooldamine

Peale muru rajamist on väga oluline ka muru hooldus. Enamasti piirdutakse kahe tegevusega, milleks on niitmine ja niisutamine. Lisaks nendele tegevustele on soovitatav veel kevadel ja sügisel plats üle rehitseda, et eemaldada varisenud lehed, kui ka muud surnud taimed. See omakorda aitab kaasa õhustamisele, millega antakse taimedele juurde õhku ning muru hakkab paremini kasvama. 

Muru niitmine

Peamised küsimused mida inimesed peale muru rajamist küsivad on:

  • Kui kiiresti kasvab muru ja millal muru niita?

Sõltuvalt muru rajamise ja arengu protsessist, tuleks muru esimest korda niita siis, kui see on 8-10 cm kõrgune. Peale mida tuleks vaikselt liikuda madalamale, aga mitte madalamale kui 3.5 cm. Kui plats juba kasvab, siis uue muru niitmine tuleks ette võtta nädalas vähemalt ühe korra. 

Muru kastmine

Muru külvamine suvel tähendab usinat kastmist, kuna kesksuvine kuumus võib rajatud platsi ära kuivatada. Arvatakse, et muru rajamisel piisab päevas ühest kastmis korrast, kuid kuumadel suvepäevad jääb sellest kindlasti puudu. 

Kui ilmad ei ole nii ekstreemsed, siis peale muru rajamist tuleks kasta pigem harvem ja suuremates kogustes. Sellega tagame, et muru juured lähevad sügavamale ning rajatud muruplats muutub põua kindlamaks. 


Küsi nõu!

Loomulikult on kõik muru rajamis tööd ka ise teostatavad, kuid töö kvaliteedis tekib enamasti märkimisväärne vahe. Oma ala eksperdid teavad täpselt milliseid tehnikaid kasutada, millist muru sorti kasutada ja kuidas kõik muud ettevalmistus tööd saaksid perfektselt tehtud. 

Lisaks nõuab see kõik tavaliselt aia omanikult kõvasti rohkem aega ja energiat kuna tihti puuduvad haljastusalased teadmised.

Sellisteks lahendusteks olemegi meie Haljastuspluss meeskonnaga mõelnud välja viisid, kuidas see raske töö koduomaiku õlgadelt ära võtta ning teame kuidas luua silmapaistva haljastusega hoove ja alasid. 

Võta ühendust juba täna!