Võsalõikus

Kui hooldus jätta mõneks ajaks tegemata, siis kasvab see üsna kiiresti võsasse. Pole vahet kas tegemist on koduhoovi või metsaalusega, siis võsastik teeb liikumise raskeks.

Meie aitame sind võsalõikusega ning viime ka tekkinud jäägid minema. Sina ei pea enda aega selleks kulutama ning saad nautida rahulikku olemist.

Teostame võsalõikust nii Tallinnas kui ka selle ümbruses. Kui soovid abi või tekkis küsimusi, siis võta julgelt ühendust!


Kuidas võsalõikus välja näeb?

Enamasti kasutatakse kiireks võsalõikuseks lihtsaid lõikureid ja erinevaid metsahooldus saage. Lihtsamate tööde jaoks kasutatavad lõikurid on käsitsi kasutatavad mille saeketas suudab võsaraiet teostada isegi 15-20 cm paksuste puude peal. Meelde tuleb jätta see, et sellised masinad ei ole loodud suurte puude langetamiseks. 

Lõikur omab suhteliselt võimast mootorit, mis on spetsiaalselt ümber ehitatud ning talub kordades suuremat koormust, kui tavapärased trimmerid või rohulõikurid. Osad lõikurid on loodud lühema varrega ning ühtlasi on reduktor pandud teise nurga alla, mis aitab kõvasti kaasa töö efektiivsusele, sest saeketas on teise nurga all. Kuna lõiketera saab vahetada, siis sellised lahendused on jällegi trimmerdamisel segavad faktorid. 

Kuidas võsalõikurit kasutada?

  • Esimese asjana kontrolli lõiketera ning veendu, et kasutad õiget tera! Kui tera on saanud kahjustada ning on näha pragusid, tuleb metalli terad enne üle kontrollida, sest need võivad kasutamise ajal eemale paiskuda ning tekitada muid vigastusi. Praod võivad tekkida vale teritamise tehnika tagajärjel. 
  • Kui kasutad lõikurit traataia juures, siis ole ettevaatlik, sest traat võib lõikurisse kinni jääda ning ennast ümber tera keerduda. 
  • Ära lase lõiketeral minna vastu kive või muid esemeid, mis võiksid tera kahjustada. Vastasel korral võib tera muutuda nüriks, kasutuskõlbmatuks või üldse puruneda. Kui lased tera vastu kivi, seiska masin ning tee visuaalne ülevaade, et tera oleks endiselt korras ja terve. Nürida teraga töötamine ei ole soovituslik. Sama kehtib ka paindunud ja mõranenud terade kohta.
  • Ära lase mootoril töötada täispööretel, kui puudub masinal koormus. Ning kasutage masinat vastava õlarihmaga. Soovitatav on kindlasti kasutada tera kaitsekilpi.

Miks on võsalõikus hea ja kasulik?

Võsalõikuse teenus on vajalik erinevate maatükkide ettevalmistamiseks. Eriti siis, kui soovitakse maatükile hakata ehitama maja või mingit muud rajatist. Lõikusega eemaldatakse kõik üleliigsed puud ja väiksemad kännud ilma suuremate probleemideta. See kõik toimub selleks, et plats korralikult ehituseks või mingiks muuks eesmärgiks korda teha. 

Võsa eemaldatakse spetsiaalsete masinatega, mis teeb tegevuse kiireks. Ilma vastava tehnikata tuleks võsa eemaldada käsitsi, mis ei ole ühegi kinnisvara omaniku jaoks mõnus tegevus. Kuna võsa eemaldamine on väga vaevaline tegevus, siis tänu õigetele masinatele on see tänapäeval väga lihtne ning tulemused tulevad silmnähtavalt. 

Enamasti kasutatakse just seda teenust, et korrastada või puhastada krunte, tee- ja kraaviservi või põlluääri. Juhuslikult, kui võsa sees peaks olema puid, oleme valmis need eraldi sobival viisil langetama. 

Lisaks aitab võsa eemaldamine muuta krunti või kodu ilusamaks, tõstes selle väärtust. Eemaldamine vähendab veel tuleohtu, mis võib suvel kuumadel aegadel tekkida. Ülekasvanud alad on silmale koledad ning suurespildis tekitavad maaomanikele erinevaid probleeme. 

Millal on parim aeg võsalõikamiseks?

Parim aega võsalõikus töödeks on suvel või sügisel, sõltuvalt ilmastikust. Eriti hea ja kasulik on teha seda hommikul, kuna siis on veel jahe, kuid juba piisavalt valge, et teostada töid lihtsalt ja turvaliselt. Ideaalis võiks ilm olla kuiv ja soe, mitte palav ega vihmane. Kehvad ilmastikuolud võivad muuta tööde teostamise veidi ohtlikumaks. 

Ornitoloogid soovitavad pigem sügist aega, sest see on loomadele ja lindudele parim, kuid see sõltub täiesti võsa asukohast. 

Talvel ei ole hea mõte võsalõikuseks, sest lumikate segab tööd oluliselt. Lumi teeb esiteks liikumise väga vaevaliseks, libisemis oht on kõrge ning töö teostamine ei ole nii turvaline, kui suvel. Peale selle ei pruugi paista lume alt välja erinevad kivid, mis võivad lõikuri kettale väga halvasti mõjuda. Lisaks kannatab veel töö kvaliteet, sest sa ei pruugi võtta täiesti maa lähedalt, jättes püsti toikad. 

Kui ilmad on soojemad, on ka taimed pehmemad ning töid on lihtsam ja odavam teostada, kui külmematel perioodidel. ä


Mida teha ülejäänud võsamaterjaliga

Võsalõikusest allesjäänud võsamaterjali saab alati maha müüa. Oleme olnud ka olukordades, kus võsa raiest saadud materjali hektari hind on suurem, kui võsalõikuse hind. See, et lõikusest saadud puit tuleb maha müüa ei ole mingi rusikareegel, sest hakkepuitu saab väga hästi ka oma tarbeks kasutada. See on võimalik teha näiteks kütteks. Seda küll juhul, kui sul endal on hakkepuidu pealt töötav küttesüsteem. 

Väiksemad hunnikud saab ise ära põletada ning hiljem lõkkest saadud tuhka kasutada näiteks taimede väetamiseks. Kuna tuhk sisaldab räni, kaaliumit, fosforit ja kaltsiumit, siis on tegemist väga hea väetisega. Lisaks tõrjub tuhk veel erinevaid kahjureid mis omakorda veelgi soodustab taimede kasvu. 

Küsi eksperdilt abi

Kuna võsa harvendus tööd ei ole enamus inimestele tuttavad, siis on targem konsulteerida oma ala ekspertidega. Esiteks puudub sul ilmselt vastav tehnika ning rumal oleks seda ka niisama ostma hakata. Teiseks, kui sa ei ole ise harvendustöödega sina peal, siis on ohutum ja efektiivsem anda see töö eksperdile. 

Kuna tuleb ette, et võsalõikusest saadud hakkematerjal on väärtuslikum kuid töö ise, siis kokkuvõttes ei maksa see sulle midagi. Hoiad kokku ainult enda aega, raha kui ka närve. Teostame võsalõikust harjumaal, kui ka kokkuleppe üle eesti. 

Kui sul tekkis küsimus, millised on meie võsalõikuse hinnad, siis võta meiega ühendust juba täna ning saame sul aidata parima plaani väljatöötamiseks.