Muru niitmine

Muru niitmine on koduhoolduse üks lahutamatuid osasid. Kuigi seda ei pea tegema igapäev, siis iganädalaselt peab ikkagi sellega tegelema.

Kui oled mõelnud, et miks mitte nautida nädalavahetust ja lõõgastuda, siis selleks olemegi meie. Sina puha ning meie hoolitseme kõige muu eest.

Millal niita muru

Kui oled muru niitmisega kokku puutunud, siis tead, et olenevalt päeva osast: hommik, lõuna või õhtu on nendel kõikidel väike vahe sees. Hommikul on rohi märk, lõunal on tugev päike ja õhtul tekib jällegi kaste maha.

Vara hommik – Varahommikune muru niitmine on ehk kõige halvem aeg. Hommikune kaste katab siis suure tõenäosusega murupinga. See võib niitmist oluliselt raskendada ja lisaks sellele ei pruugi tulemus olla just kõige parem.

Enne lõunat – see on parim aeg niitmiseks. Enne lõunat on muru niitmiseks optimaalne kellaaeg. Selle taga on lihtne loogika ehk muru vajab enne õhtut paranemiseks aega. See tähendab, et muru vajab päevast aega, et kuivada ja paraneda enne õhtu saabumist.

Seega, kui sul on see luksus, et saad vabalt valida, millal niita, siis vali just see aeg.

Pärastlõuna – pärastlõuna on samuti hea aeg muru hooldamiseks. Kui ei taha hommikul välja minna, siis on pärastlõuna suurepärane aeg muru niitmiseks.

Õhtu – õhtul ei ole samuti midagi viga, aga liiga hilisel ajal ei ole hea muru niita, tuleb kaste maha ja tekib sama probleem, mis hommikulgi.

Erinevad aastaajad

Kevadel ja sügisel soovitaks enne niitmist rehitseda. Eemalda sealt lehed ja langenud oksad. Kui murupind saab puhtaks, siis toimub ka õhutamine ja seega hakkab rohi paremini kasvama.

Kevadel – Eestis on esimene lõikus tavaliselt aprilli lõpus ja mai alguses. Täpselt aega on meil raske öelda ja seda eriti juhul, kui talv venib pikaks ning kevad tuleb väikese hilinemisega. Kevadel on kindlasti lõikamine kord nädalas ning võib niita madalamalt.

Suvel – meie suvedega on kaks olukorda. Kas sajab palju või on põud. Enamus ajast saab kord nädalas niita, aga võib juhtuda, et kui pole pikalt vihma tulnud, siis ei ole ka muru kasv nii jõuline. Ära niida muru väga lühikeseks, nimelt on rohi pikemalt tugevam ja tuleb põuaga paremini toime ja hoiab oma värvid erksamana.

Sügisel – kui päevad jäävad lühemaks ja temperatuurid langevad, siis aeglustub ka muru kasv. Kuigi sügise alguses on veel niitmist küll, sest pidevalt sajab. Kuna temperatuur langeb kiirelt, siis õige pea peatub ka muruniitmise vajadus. See tähendab, et muru tuleb niita vähem ja harvemini. Sügis on aeg, mil teete ka aasta viimased muruniitmised.

Mis meelde jätta?

Parim on niita muru, mis on kuivanud. Kui muru on märg, muutub see kleepuvamaks ja niiduk ei saa visata seda välja nagu ta teeb kuiva muruga. Lisaks kleepub märg rohi teradele, mis ei võimalda õigesti lõigata. Aja jooksul, kui sellist tera ei puhasta, võib see muru üldist lõikamisvõimet vähendada isegi kuiva muru niitmisel.

Kui tihti tuleks muru niita?

Muru niitmiseks pole õiget sagedust. See varieerub igal aastal, sest kunagi ei tea kui palju sajab ja kui palju on põua aegu. Kuna muru kasvamiseks on vaja kolme põhielementi: soojust, vett ja toitaineid. Need tegurid määravad rohu kasvukiiruse.

Tavaliselt on siiski nii, et kord nädalas tuleb muruniiduk ja trimmer välja võtta.

Niitmiskõrgus

Ikka tahaks lõigata muru nii madalaks, kui vähegi saaks, et järgmise niitmisega oleks pikem vahe sees. Kui lõigata rohi liiga lühikeseks, siis muutub muru nõrgemaks, vähem vastuvõtlikumaks tallamisele ja on kehvema juurestikuga. Kõige lihtsam on seda märgata muru välimusest. Sageli muutub see oluliselt kehvemaks ja muru tihedus muutub kesisemaks, muutes seega muru vastuvõtlikuks suvisele umbrohule.

Suvel on pikem muru vastuvõtlikum põuale. Ka meil esineb suhteliselt tihedalt põua agu suviti, seega ei tasu suvel muru mullani ära niita.

Reegel mida jälgida

Olenemata olemasolevast muruliigist ei tohiks niitmisel eemaldada rohkem kui kolmandikku muru kõrgusest. See on oluline, sest nii on rohi elavam. Näiteks kui hoiad enda muru 5 cm kõrgusena, siis niitmise aeg on, kui rohi on kuskil 8 cm pikkune.

Ääred kuhu murutraktori või niidukiga ei saa peaks ära trimmerdama. Nii on tulemus lõplik ja korralik. Kuna sageli ei pääse traktoriga igale poole ligi.

Uue muru niitmine

Uus muru, mis on näiteks seemnest kasvatatud on palju nõrgem, kui ülejäänud muru ja võib valesti lõikamisel kergesti kahjustada saada.

Ära lõika uut muru enne, kuniks selle pikkus on vähemalt 7 cm või rohkem. Üleüldiselt niida seda harvemini, kui ülejäänud muru. Lisaks proovi uuel murul käimist vältida ning eriti jälgida raskemate masinatega peale sõitmist.

Miks on muru niitmine ja hooldus tähtis?

Muru niitmine on õueala korraliku hooldamise väga oluline osa. Täpselt nii nagu iga asjaga on vaja muru eest hoolt kanda, et ta püsiks särav, ilus ja terve. Kui niitmisega ei tegeleks, siis hakkaks hoov kiirelt metsistuma.

Peamiselt võib tuua välja kaks eesmärki, mida muru niitmine endaga kaasas kannab. Esiteks on korralikult niidetud muru midagi sellist, mida on väga meeldiv vaadata. Enamik inimesi peab seda oma aia väljanägemise osas tähtsaks. Korrapärane hooldus ja niitmine aitab hoida muru lühikese, korraliku ja ühtlasena. See annab murule hästi hooldatud ja korrastatud välimuse.

Teine põhjus miks tegeleda niitmisega ei pruugi kohe silma hakata. Kuid niitmine aitab muru tervena hoida ja samal ajal kõrvaldada ka kahjureid. Samuti annab see kohustuse iga nädalaselt koguda kokku igasugune prahti, mis hoovi kogunenud on.