Istutustööd
Koduhoovile on võimalik anda jumet tänu üldisele kujundusele ja ka läbi erinevatele taimeliikide. Istutamine annab selle võimaluse lisamaks sellised lilled, puud või põõsad nagu ise soovid.
Kui tahad luau enda unistuste aeda ning soovid saada parimat tulemust, siis oleme valmis aitama. Oleme istutustöödega pikalt tegelenud ning garanteerime hea tulemuse.
Püsilillede istutamine
Lilled loovad aias imelise aura, mõnusaid aroome ja kauneid värve. Enamasti sõltub istutusaugu laius ja sügavus just taime enda juurestikust, ehk auk peab olema nii suur, et juured vabalt ära mahuksid. Istutustööd tuleb teha nii, et juurekael jääks umbes 2-3 sentimeetrit maapinnast alla.
Istutusauk tuleb segada kompostmullaga ning, kui maapind tundub kuivem, tuleb lisada augule vett.
Pärast ümberistutamist tuleb kärpida puhmikuid 2/3 , kuna närbuva lehemassi eraldamine aitab kaasa taime toitaine varustamisele. Kindlasti tuleb taimi pärast istutamist kasta.
Põõsaste istutamine
Kuna põõsaste istutustööd on investeerig, mis kestab aastakümneid, siis peaks sobivat kohta kasvamiseks hoolega valima. Enne istutamist tule teha selgeks, kuidas liiguvad aias vari ja valgus ning, kus on tuule- ja külma koridorid. Viimase faktorina segab kaarte muld. Neid aspekte arvesse võttes saad aimu, millised taimed sinu aeda sobivad.
Arvesse tasub võtta, et enamus põõsastele meeldib kõige rohkem olla poolvarjus ning nõrgalt happelises mullas.
Istutustöödel tuleb kaevata auk taimest veidikene suurem ning augu põhja tuleb panna komposti või head sõnnikud. Soovi korral saab lisada ka mineraalväetist. Kui istutatakse ainult üks põõsas, võib selle sättida lihtsalt, kuid kui soovitakse istutada gruppi või luua põõsastest eraldushekki, tuleks teha eraldi istutusala. Istutustööde ala peab olema võimalikult hästi ette valmistatud ning eemaldada tuleb ka kõik juurumbrohud.
Peale istutamist tuleb taimed katta multšiga. Suurespildis on põõsaste rajamine väga töömahukas ja lihtsale aiapidajale frustreeriv tegevus. Kuid siiski tasub see ennast hiljem igati ära, sest edasised hooldused on kõvasti lihtsamad.
Puude istutamine
Kõik algab istiku valikust, soovitame valida väiksemaid istikuid kuna need lähevad kindlamini kasvama. Kui on soovi istutada suuremaid puid siis nendega kaasneb ära kuivamise oht ning ühtlasi on töö maht on palju suurem. Taimed tuleb valida hoolikalt kuna pikalt konteineris olnud taimede juured võivad olla keerdund.
Paljasjuursed puud on soovitatav istutada kevadel kuna selle ajal on taim veel puhkeseisundis. Teine variant oleks istutada sügisel enne esimese öökülmasid. Kui tegemist on puuga millel on juurepall, siis on istutustöödeks parem aeg kevad. Okaspuude parim istutusaeg on augustist septembrini.
Enne istutustöösi leotame vees puu juurestiku, sest see soodustab istiku kasvama hakkamist.
Istutamisel kaevame augu, mis on vähemalt 2x sügavam ja laiem kui puu juurestik. Istutusaugu seinad tuleb kobestada ning jälgida, et augu põhja ei jääks vesi pidama. Vastasel juhul tuleb augu põhja puurida mõned äravoolu augud. Hiljem tuleb augud täita kruusaga, mis aitavad veel ära liikuda.
Peale augu kinni ajamist tuleb muld puu ümber jalaga tugevalt kinni tallata. See tagab meile selle, et juured jäävad tugevalt mulda ning saavad sealt koheselt hea ühenduse toitainetega. Lisaks tehakse puu ümber kastmisnõgu, mis täidetakse keskmiselt 20-40 liitri veega taime kohta. Kokkuvõteks on kastmine taimedele üks olulisemaid faktoreid nii kaua kuni juured on võraga samale piirile arenenud.
Küsi abi!
Koduhoovi haljastus ja muud istutustööd võivad olla rasked ja keerulised. Eriti, kui puuduvad täpsed sellealased teadmised ja kogemused. Üksi on küll tore asja kalla pusida, kuid kannatada võib saada kvaliteet. Soovitud lõpptulemus pole see mida oodati.
Kirjuta või helista ning küsi nõu, jagame omalt poolt soovitusi ning meie jaoks on tähtsaim see, et saaksime teie kodule lisada väärtust, mis kestab! Ära oota ning võta ühendust juba täna!