Aed vaja hooldamist, sellest ei saa üle ega ümber. Kui oled istutanud endale erinevad puu-,taime- ja põõsaliigid, siis on vaja mõelda hoolduse peale. Näiteks elupuude lõikamine on midagi, mis peaks kindlasti olema osa igaastasest hooldusest
Elupuud on kiire kasvuga igihaljad taimed, sellepärast on ka heki lõikamine olulise tähtsusega. Ideaalselt sobib see hekitaimeks just enda tiheda kasvu ja ilusa välimuse tõttu. See justkui muudab ka kõige sobusega ilmaga aia värvikaks ja elavaks.
Elupuude hooldamine
Alustame sellest, et kuidas elupuid peaks hooldama, kui need on juba koduaeda istutatud. Nad on tegelikult vähenõudlikud hekitaimed, aga siiski mõningast tähelepanu nad vajavad.
1. Kastmine
Kastmine on üks kõige olulisemaid tegevusi ning seda eriti vahetult pärast istutamist. Seda ei tohi ära unustada, kui kasvamis faasis lehed kollaseks lähevad, siis seda saab parandada kastmisega. Kriitiliselt oluliseks muutub see siis, siis kui on põua aega, sest elupuu on üsna tundlik selles osas. Nüüd, kui mõelda, et mismoodi kastma peaks, siis:
- Kasta ainult juurte juurest – ära tee taime ülevalt poolt märjaks, kuna siis võivad tekkida erinevad haigused.
- Kasta harva – liiga tihe kastmine ei ole hea. See tekitab liigniiskust ja ei pruugi hästi lõppeda Intensiivselt tuleks kasta kaks korda nädalas.
2. Varjutamine
Varjutamise põhimõte on kaitsta taime erinevate tegurite eest. Näiteks: päikese, liigse vee aurumise ja ka tugevate tuulte eest. Kui nüüd mõelda, et millal seda kasutatakse, siis varakevad ja suvised ereda päikeselised päevad on need, kus ideaalis võiks varjutamist kaaluda.
Näide: kui elupuud värskelt istutada suvisel või kevadisel ajal, siis ideaalne stsenaarium on, kui panna varikate koheselt peale. See on abiks taime paremale juurdumisele ja tegelikult vähendab ka hilisemaid kulusid.
3. Väetamine
Väetise mõte on anda taimele rohkem vajalikke toitaineid. Nüüd talvisel perioodil väetada ei ole vaja. Oluline on seda teha kevadisel ja suvisel perioodil. Miks? Kuna siis on kasvuaeg ja lisa toitaineid on äärmiselt vajalikud.
Kõige parem oleks kasutada orgaanilisi/pikaajalisi väetisi, sest need annavad toitaineid edasi aeglaselt, aga see eest pidevalt.
Elupuude lõikamine: millal on õige aeg?
Elupuude lõikamine on hoolduse A ja O. Pügamiseks võib olla erinevaid põhjuseid, näiteks on oksad kuivanud või hakkab taim ülekasvama.
Soovides tihedat ja kaunist elupuu hekki, siis on vaja hekki ka pidevalt pügada. Lõikus toimub kahel korral aastas: esimene kord on kevadel (aprillis) ja teine on hilissuvel (august). Kui aga lõikad taime oktoobris, siis järgmine lõikus peaks toimuma hoopis juunis. Selline loogiline järjestus.
Lisaks on vahe, kas hekk on juba vana või alles noor. Noort taime tuleb juba varakult lõikama hakata, sest seda tihedamaks kasvab taim. Vanema taime puhul tuleb jälgida, et kui suurt elupuud soovitakse, siis seda hoida selles suuruses.
Mida teada erinevate stiilide kohta?
Tegu on ikkagi igihalja taimeliigiga, siis tema lõikamise olemus oleneb taime suurusest ja stiili eelistusest. Üldiselt jaotatakse need kaheks
Elupuu lõikamisel on kaks peamist varianti ja suunda: üks on vabakujuline stiil, mis juba enda olemuselt on metsiku ja naturaalse välimusega ja teine variant on pügatud stiil. See on olemuselt rangem ja nõudlikum ning nõuab rohkem tööd ja hooldust, kui vabakujuline.
Kaks erinevat elupuu stiili
Pügatud heki puhul langeb märksõna eelkõige välimusele ja selle kujundamisele. Elupuu kujundamine hakkab pihta juba varakult. Siin tuleb hoolikalt jälgida seda, et taime saaks enda soovitud kujule vormida.
Kaks peamist liiki, mida eestis leidub:
- Smaragd elupuu – tegu on ühe kõige enimkasutatava elupuuga. Smaragd on enda olemuselt kitsa koonilise kujuga puu. Tema alaosa on tihe ning rohekas välimus on aastaringne. Elupuu smaragd pügamine ja lõikamine on lust, sest taim talub seda hästi ning otseselt väga nõudlik pole.
- Brabant elupuu – tema juurdekasv on kiirem, kui seda on Smargadi puhul. Kui Smargadil on talvel ka rohelised võrsed, siis Brabant muutub pruuniks. Jällegist lõikusele ja pügamisele on vägagi vastuvõtlik ning sellega probleeme ei ole.
Vabakujuline on enda loomuselt vaba hing. See tähendab, et siin ei panda elupuu lõikamisele sellist spetsiaalset rõhku nagu on seda pügatud heki puhul. Küll, aga vajab see aeg-ajalt hoolduslõikust.
Kuidas toimub elupuude lõikamine?
Elupuude lõikamisel tuleb olla teadlik erinevates aspektidest. Üldiselt on teadatuntud tõde, et lõikamine aitab muuta puu võrastiku kasvu tihedamaks.
1. Ladva lõikus
Heki kujundamine hakkab pihta juba esimestel aastatel. Kuigi igihaljas elupuul ei ole vaja latva koheselt lõigata. Seda peaks tegema siis, kui taim on saavutanud soovitud kõrguse.
Nüüd kui elupuu on saavutanud soovitud kõrguse, siis selleks et saada õiget pikkust on kõige parem tõmmata nöör. Võta mõõt kõige pisema puu järgi ning vastavalt sellele tuleb kogu heki kõrgus. Selliselt saavutada ühtlase ja sirge heki.
2. Pügamine
Elupuude üks suurimad plusse on see, et nad taluvad hästi pügamist ja sellega seonduvat. Lisaks tekib elupuul juurde uusi kasvusid. Seega tuleks aeg-ajalt seda hõrendada, sest vastasel korral näeb vaatepilt välja, kui ülekasvanud taimeliigist.
Lõikamine on ära jaotatud aastate kaupa. Esimene ja teine kasvuaasta erinevad endast nii pügamise, kui ka hoolduse poolest. Üldiselt on vaja tegeleda lõikamisega kaks korda aastast, aga kiiremate elupuudega on vajalikum tegeleda veelgi rohkem.
Kindlasti tuleb meeles pidada, et elupuu kujundamist ja hooldust tuleb tegema hakata varakult. Seejuures peab lõikamisel jälgima, et alumine osa oleks elupuul laiem kui ülemine, sest vastasel korral närbub alumine osa kiirelt.
Esimene aasta on vaja tegeleda pügamisega kaks korda. Esimene kord mai kuus ja teine, kas augustis või septembri alguses. Kui alustada lõikamisega varakult, siis seda tihedamaks puu ka läheb.
Teine aasta tuleb tegeleda külgmiste okstega. Mida laiem on hekk, seda jõudsamalt seda teha tohib. Samuti need oksad, mis suruvad ennast ülespoole tuleb ära lõigata. Regulaarne hooldus peab püsima ka edaspidi, et säiliks soovitud kuju, kõrgus ja välimus.
Alumise osa lõikamine
Alumise osaga peab jälgima, et ka sinna valgus jõuaks. Sageli kasvavad vahepealsed võrsed pikemaks ning võivad hakata valgus blokeerima. Selleks on kindlasti vajalik hoida olukorral silma peal ja need likvideerida. Sama tuleb vaadata ka surnud okste puhul. Nende eemaldamine tagab parema väljanägemise ja taimele õhuringluse.
Mis on oluline?
- Tegele aeg-ajalt hõrendamisega – nii säilib tugev ja elujõuline välimus ning lisaks ei teki elupuust ülekasvanud välimust.
- Kujundamine algab juba varakult – mõtle juba enne istutamist, et millise kujuga hakkab taim olema. Nii saad selle vormimisega pihta hakata.
- Erinevatel aastatel on erinevad tööd – taime kasvades on elupuu lõikamine ära jaotatud. Seega ole teadlik, mida kasvu aastatel tegema peab.
Vana heki taastamine
Aja jooksul võib ikka ette tulla olukordi, kus vana hekk vajab elustamist. Selleks võib olla olukord, kus hekk on vilets ja ära närbunud või on vanaks jäänud. Põhjuseid võib olla mitmeid.
Kui on selline vajadus nagu heki taastamine, siis laias laastus on selleks kaks võimalust:
- Noorenduslõikus – aeganõudev, aga see-eest võib olla parem variant, kui teine. Rahalises mõistes on see igati mõistlik ning ei nõua suuri ressursse. Juurdekasv on kiire ning taimed on juba korralikult juurdunud.
- Uus hekk – see on esimeset variandist lihtsam, aga kulukam. Selleks tuleb kõigepealt vana hekk maha võtta ning rajada värske ja uus.
Küsi nõu ja me aitame
Loodame, et said siit artiklist endale mõtteid ja ideid, kuidas peaks elupuude lõikamine välja nägema ning mida peaks jälgima.
Elupuude lõikamine ei ole tippteadus, aga see nõuab meie kõige väärtuslikumat vara, aega. Kui soovid meilt abi saada, siis võta julgelt ühendust. Aitame lahendada mured ning muuta aed uuesti uueks ja värskeks.